Actualmente, Ziua Românilor de Pretutindeni se sărbătorește în ultima duminică din luna mai, conform calendarului românesc. Ziua este dedicată tuturor românilor care trăiesc în afara granițelor țării. Sărbătoarea a fost instituită în 2007 pentru a celebra legăturile culturale și istorice ale românilor din diaspora cu patria mamă. De atunci, este marcată anual, având ca scop promovarea valorilor naționale și întărirea legăturilor dintre românii din țară și cei din afara ei. Am citat din lege, pentru a avea un punct de plecare, dar și pentru a demonstra, așa cum veți vedea mai jos, că uneori, chiar dacă avem o prevedere legislativ, aleșii noștri încearcă să o deturneze sau să o schimbe, fără a ține cont de consultarea unor experți. Iar când spun experți, îi găsim, slavă Domnului, într-o structură guvernamentală cu care eu colaborez excelent de ani buni și care se numește, simplu dar elocvent, Departamentul pentru românii de pretutindeni.
Așadar, mai mulți parlamentari, întâmplător sau nu de la AUR, s-au gândit să mute acestă zi omagială, adică să nu se mai sărbătorească în luna mai. O inițiativă legislativă, deja adoptată de Senat, prevede revenirea la data de 30 noiembrie, așa cum era înainte de 2016. Proiectul se află acum la Camera Deputaților.
Modificarile vizează ca Ziua românilor de pretutindeni să fie sărbătorită ziua de 30 noiembrie, Ziua Ocrotitorului României, Sf. Apostol Andrei, întemeietorul Bisericii Ortodoxe Române – așa sună motivarea propunerii legislative pentru modificarea art.10 din Legea nr.299/2007 privind sprijinul acordat românilor de pretutindeni. Cu alte cuvinte, singura motivație găsită unei propuneri legislative, care culmea trece rapid prin Senat, este că ziua de 30 noiembrie e ziua Sfântului Andrei. Bun, OK, dar alte calcule, alte păreri autorizate? S-a gândit cineva că, de exemplu, la finalul lunii noiembrie, adică în preziua de 1 Decembrie, Ziua Națională a României, românii din diaspora nu prea se întorc în patrie și că ei prefer să vină acasă, de exemplu, prin iulie sau august? Păi ce contează?
Evident, parlamentarii cer un punct de vedere și Departamentului pentru românii de pretutindeni, dar nu sunt prea interesați de justețea lui. La acest departament lucrează oameni cu multă experiență, una chiar vastă, întinsă pe mai bine de două decenii de activitate. Un astfel de expert, pe care eu l-am cunoscut personal, și care merită tot respectul pentru ceea ce face, este RADU COSMA - Director Direcţia proiecte pentru diaspora şi comunităţi istorice în cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni.
Ce spune Radu Cosma în motivarea punctului de vedere negativ pentru ciudata propunere legislativă? Aflăm din prima ediție a dezbaterii „România în Diaspora” organizată de DC Media Group pe 12 august 2025. Radu Cosma a subliniat că luna august ar trebui consacrată oficial românilor din diaspora, fiind perioada în care majoritatea se întorc în țară. Nimic mai real și mai corect!
Radu Cosma a respins ideea mutării Zilei Românilor de Pretutindeni în 30 noiembrie, de Sfântul Andrei, propunere aparținând AUR, argumentând că data nu are relevanță directă pentru românii din diaspora.
„Nici măcar Patriarhia Română nu sărbătorește atunci, ci în prima duminică după Sfânta Marie, pe 15 august, Duminica migranților români, instituită din 2009. Luna august este luna destinată românilor din diaspora, fiind perioada în care cei mai mulți revin în țară”, a precizat Radu Cosma, adăugând: „Cred că luna diasporei, dacă ar fi legiferată, ar duce la o multiplicare a contactelor. Acum suntem într-o disonanță legislativă. Ziua Românilor de Pretutindeni, ultima duminică din luna mai, nu reprezintă nimic pentru diaspora. Am organizat la București adunări cu sute de români din afara granițelor, dar activitatea nu a fost radiantă mai departe.”
Și iată ce mai spune omul care poate fi numit expert în domeniu, spre diferență de parlamentari care nu au nicio expertiză și nici măcar un dram de logică în ceea ce fac: „De ce nu mutăm Ziua Românilor de Pretutindeni în luna august când românii se întorc acasă și luna diasporei să fie dedicată diasporei. Ca cei care se întorc acasă să aibă contact cu autoritățile locale. Acum este o inițiativă legislativă, a trecut de Senat, să se întoarcă Ziua Românilor de Pretutindeni de Sfântul Andrei în perioada zilei naționale. Ori pui luna lângă soare. Nu va avea nicio relevanță. A fost până în 2016 Ziua Românilor de Pretutindeni de Sfântul Andrei. Ori Sfântul Andrei o fi apostolul românilor, dar nu este apostolul doar al românilor din diaspora. Nu are sens această inițiativă din punctul nostru de vedere”.
Și pentru ca totul să fie complet documentat, oficialul din DRP le sugerează parlamentarilor atât de preocupați de Diaspora că ar fi și mai bine dacă ar fi legiferată LUNA DIASPOREI, evident în luna august, când se întorc românii acasă, în vacanță, la familie. Și nu ar fi vorba doar de festivități, ci și de dialog, de dezbatere, de schimb de idei. Adică exact ceea ce nu există în Parlament, deși ar fi imperios necesar să existe: DIALOG, DEZBATERE, SCHIMB DE IDEI!