Promovarea şi păstrarea limbii române, a identităţii naţionale şi a valorilor culturale ale românilor de pretutindeni, calitatea educaţiei şi deschiderea sistemului educaţional către fiecare etnic român sunt principiile de bază care au stat la baza semnării acordului de asociere între Institutul „Eudoxiu Hurmuzachi" pentru românii de pretutindeni (IEH) şi Asociaţia „Ave" Uniunea Etnicilor Români din Bulgaria.
Protocolul a fost semnat din partea IEH de către directorul general, Eugen Tiberiu Popescu, iar din partea Asociaţiei „Ave" Uniunea Etnicilor Români din Bulgaria de către preşedintele acesteia, Ivo Gheorghiev.
Cei mai mulţi români din Bulgaria locuiesc în regiunea Vidin şi de-a lungul Dunării și reprezintă a doua comunitate ca număr din ţara vecină. Institutul "Eudoxiu Hurmuzachi" pentru românii de pretutindeni şi Asociaţia „Ave" Uniunea Etnicilor Români din Bulgaria consideră necesară demararea unui proiect prin intermediul căruia să fie organizate cursuri de cunoaştere şi aprofundare a elementelor definitorii ale limbii, culturii şi civilizaţiei româneşti pentru copiii români din regiunea Vidin și Valea Dunării precum și desfășurarea în comun a proiectului „Drumeț în Țara mea" care constă în excursii tematice ale etnicilor români din Bulgaria în Țara Mamă, România.
Articole recente - Romeo Crîșmaru
- CROAȚIA: A doua ediție a proiectului Patrimoniul cultural românesc la viitor s-a încheiat cu succes.
- Gheorghe Cârciu: „România are datoria să sprijine Republica Moldova și o face cu succes”
- Senatorul VIOREL BADEA, propus consul general al României la Dubai. La Zajecar vine Mioara Ștefan
- O vară de neuitat pentru peste 5000 de tineri români din afara țării! Au început Taberele ARC 2023
- Gheorghe Cârciu, secretar de stat DRP: ”Românii din afara granițelor au cerințe legitime, iar ele trebuie duse la îndeplinire”
Lasă un comentariu
Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.